شکر و یا شیرینی چگونه باعث پوسیدگی دندان میشود؟

شکر و یا شیرینی چگونه باعث پوسیدگی دندان میشود؟

نوشته شده توسط حامد مینایی در 1398-10-14 15:19:30

tyutututu tyu tyut ut yu

تقریبا همه میدانیم که  قند برای دندان های مضر است ، اما همیشه چنین نبوده است.در حقیقت ، هنگامی که ارسطو فیلسوف یونان باستان برای اولین بار مشاهده کرد که غذاهای شیرین مانند انجیر باعث پوسیدگی دندان ها می شود ، هیچ کس او را باور نکرد.اما با پیشرفت علم ، همه به یک نظر مشترک رسیدند که  قند باعث پوسیدگی دندان ها می شود.گفته می شود ، قند به تنهایی مقصر نیست. بلکه زنجیره حوادثی است که پس از آن اتفاق می افتد.در این مقاله تخفیف دندانپزشکی به تفصیل می پردازیم که چگونه شکر روی دندان شما تأثیر می گذارد و چگونه می توانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.


شکر و یا شیرینی چگونه باعث پوسیدگی دندان میشود؟

دهان شما یک میدان نبرد است !

انواع مختلف باکتری در دهان شما زندگی می کند. برخی برای سلامتی دندان شما مفید هستند ، اما برخی دیگر مضر هستند.به عنوان مثال ، مطالعات نشان داده اند که گروهی از باکتری های مضر هر زمان که با قند مواجه شوند و قند را هضم کنند ، در دهان شما تولید به اسید می کنند که این اسیدها مواد معدنی را از مینای دندان که لایه براق ، محافظ و بیرونی دندان شما است ، خارج می کنند. به این فرآیند دیمینهالیزاسیون گفته می شود.اما خبر خوب این است که بزاق شما در یک روند طبیعی به نام بازسازی ، به برطرف کردن این آسیب کمک می کند.


به شما پیشنهاد میشود مقاله هر آنچه که باید درباره سلامت دندان و دهان خود بدانید را مطالعه نمایید.

مواد معدنی موجود در بزاق شما ، مانند کلسیم و فسفات ، علاوه بر فلوراید حاصل از خمیر دندان و آب ، با جایگزین کردن مواد معدنی از دست رفته در هنگام "حمله اسیدی" به ترمیم مینای دندان کمک می کند. این به تقویت دندانهای شما کمک می کند.با این حال ، چرخه مکرر حملات اسیدی باعث از بین رفتن مواد معدنی در مینای دندان می شود. با گذشت زمان ، این مینای دندان را تضعیف و از بین می برد و باعث ایجاد حفره در دندان های شما میشود.به عبارت ساده ، حفره سوراخی در دندان است که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شود که نتیجه باکتریهای مضری است که قند موجود در مواد غذایی را هضم کرده و اسیدها را تولید می کنند.در صورت عدم مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی برای درمان دندان های خود، حفره می تواند به لایه های عمیق تر دندان گسترش یابد و باعث درد و خرد شدن احتمالی دندان شود.علائم پوسیدگی دندان شامل درد دندان ، درد هنگام جویدن و حساسیت به غذاها و نوشیدنی های شیرین ، گرم یا سرد است.


میکروب دندان

شکر باکتریهای مضر بر روی دندان های شما را جذب می کند و pH دهان را پایین می آورد

دو باکتری مخرب موجود در دهان عبارتند از: Streptococcus mutans و Streptococcus sorbrinus.

هر دوی آنها از قندی که می خورید تغذیه می کنند و پلاک دندان تشکیل می دهند ، که یک ماده چسبنده و بی رنگ است که روی سطح دندان ها شکل می گیرد .اگر پلاک بوسیله بزاق یا مسواک شسته نشود ، محیط دهان اسیدی تر می شود و ممکن است باعث ایجاد حفره ها در دندان های شما شود.

هنگامی که pH پلاک به زیر حد نرمال یا کمتر از 5.5 می رسد ، اسیدیته شروع به حل کردن مواد معدنی و از بین بردن مینای دندان می کند.در این فرایند ، سوراخ های کوچک یا فرسایش شکل می گیرد. با گذشت زمان ، حفره ها بزرگتر می شوند ، تا یک سوراخ یا حفره بزرگ ظاهر شود.

رژیم غذایی نیز باعث ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان های شما میشود.

در سال های اخیر ، محققان به این نتیجه رسیده اند  که عادت ها و رژیم های غذایی نیز باعث تخریب دندان های شما میشود.

مصرف میان وعده های پر قند

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکرر شیرینی و نوشیدنی های قندی منجر به حفره می شود استفاده مکرر از تنقلات پر قند باعث افزایش تولید اسید در دندان های شما میشود که در نتیجه باعث آسیب رساندن و تخریب دندان های شما میشود.یک مطالعه جدید در بین دانش آموزان  نشان داده است که افرادی که شیرینی کوکی ها و چیپس می خوردند چهار برابر بیشتر از کودکانی که این مواد غذایی را مصرف نمی کنند حفره در دندان های خود دارند.

نوشیدن نوشیدنی های قندی و اسیدی

رایج ترین منبع قند مایع نوشابه های قندی ، نوشیدنی های ورزشی ، نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه ها است.این نوشیدنی ها علاوه بر قند ، اسیدهای زیادی نیز دارند که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند.این بدان معنی است که نوشیدن یک نوشیدنی قندی بیش از حد در روز باعث از بین رفتن حداقل 6 تا از دندان های شما میشود.پس اگر به طور مداوم نوشیدنی های شیرین را در طول روز می نوشید ، وقت آن است که در مورد این عادت تجدید نظر کنید.نکاتی برای مبارزه با پوسیدگی دندان

نکاتی برای مبارزه با پوسیدگی دندان

تحقیقات نشان داده است که سایر فاکتورها می توانند توسعه حفره ها را نیز تسریع یا کند کنند. این موارد شامل بزاق ، عادات غذا خوردن ، بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی کلی است که ما در ادامه به چند روش برای مقابله با پوسیدگی دندان اشاره خواهیم کرد.

حتماً رژیم غذایی متعادل و غنی از غلات سبوس دار ، میوه های تازه ، سبزیجات و لبنیات مصرف کنید.

اگر غذاهای قندی و نوشیدنی های شیرین یا اسیدی می خورید ، به جای آنکه بین وعده های غذایی مرف کنید ، آنها را همراه وعده های غذایی خود مصرف کنید.

هنگام نوشیدن نوشیدنی های قندی و اسیدی ، از نی استفاده کنید. باعث می شود دندان های شما کمتر در معرض قند و اسید موجود در نوشیدنی ها قرار بگیرند.

علاوه بر این ، میوه یا سبزیجات خام را به وعده های غذایی خود اضافه کنید تا جریان بزاق دهان شما افزایش یابد.

مسواک زدن حداقل دو بار در روز یک گام مهم در جلوگیری از حفره ها و پوسیدگی دندان است.توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید.

شما می توانید با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید ، بهداشت دهان و دندان را بهبود بخشد ،که به محافظت از دندان های شما کمک می کند.

جویدن آدامس بدون قند همچنین ممکن است با تحریک تولید بزاق و بازآرایی بزاق از ایجاد پلاک جلوگیری کند.

اما باید ب ه این نکته توجه کنید که برای سالم نگه داشتن دندانها و لثه ها باید حداقل هر 6 ماه یکبار به یک پزشک دندانپزشک مراجعه کنید.


به شما پیشنهاد میشود مقاله مربوط به کاهش هزینه های دندانپزشکی تا 50 درصد  را مطالعه نمایید. 

آخرین مطالب

اپلیکیشن موبایل

زندگی برات اسون تره با اپلیکیشن حامی گام

دانلود نسخه اندروید
نسخه 1.7
تمامی حقوق این سایت متعلق به حامی گام می باشد | طراحی و کدنویسی توسط حامی گام وب