انواع اکنه چیست و چه روش هایی برای درمان آکنه وجود دارد؟

انواع اکنه چیست و چه روش هایی برای درمان آکنه وجود دارد؟

نوشته شده توسط حامد مینایی در 1398-10-07 14:13:32

tyutututu tyu tyut ut yu

آکنه یک بیماری پوستی است که وقتی فولیکولهای مو شما با چربی پوست شما به همراه سلولهای مرده پوست متصل می شود ، رخ می دهد. که باعث ایجاد جوش های سر سفید ، جوش های سر سیاه یا انواع دیگر جوش ها  می شود و معمولاً در صورت ، پیشانی ، قفسه سینه ، قسمت فوقانی پشت و شانه ها ظاهر می شود. آکنه بیشتر در بین نوجوانان متداول است ، اگرچه ممکن است افراد در هر سنی دچار این بیماری پوستی شوند. برای درمان اکنه روش های گوناگونی وجود دارد که برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد پس بهتر است برای درمان اکنه حتما با یک پزشک پوست مشاوره انجام دهید و همچنین شما برای استفاده از تخفیف پوست میتوانید کارت تخفیف فاتح را خریداری نمایید.


انواع اکنه چیست و چه روش هایی برای درمان آکنه وجود دارد؟

آکنه غیر التهابی

آکنه های غیر التهابی شامل جوش های سرسیاه و سرهای سفید است  که معمولاً باعث تورم نمی شوند. و تقریبا بدون مراجعه به پزشک میتوان آنها را درمان کرد.اسید سالیسیلیک معمولاً به طور کلی برای آکنه به بازار عرضه می شود ، اما معمولاً روی آکنه های غیر التهابی بهترین عملکرد را دارد. این ماده به طور طبیعی سلول های مرده پوستی را که می تواند منجر به جوش های سرسیاه و سرهای سفید شود را از بین می برد. 

سر سیاه 

جوش های سرسیاه وقتی به وجود می آیند که منافذ پوست به وسیله سلول های مرده پوست بسته شوند که منجر به رنگ مشکی مشخص شده در سطح پوست شما و در نتیجه ایجاد جوش های سر سیاه میشود.

سرهای سفید 

جوش های سرسفید به صورت یک برجستگی کوچک بر روی پوست نمایان میشوند که درمان اکنه های سرهای سفید از جوش های سر سیاه دشوارتر است زیرا منافذ پوست بسته شده اند. برای درمان این نوع از آکنه ها میتوانید از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید و همچنین رتینوئیدهای موضعی بهترین نتیجه را برای آکنه های سرسفید به ارمغان می آورند. اما اگر بر روی پوست شما تاثیری نداشت بهتر است به یک پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.


آکنه التهابی

آکنه های التهابی

جوش هایی که قرمز و متورم هستند آکنه التهابی می باشند.جدا از سلولهای مرده پوست که در ایجاد آکنه های التهابی نقش دارند ، باکتری ها همچنین می توانند در انسداد منافذ نقش داشته باشند. باکتریها می توانند باعث ایجاد عفونت در اعماق سطح پوست شوند. این ممکن است منجر به لکه های دردناک آکنه شود که خلاص شدن از آن بسیار دشوار است.

محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید ممکن است به کاهش تورم و خلاص شدن از باکتری های موجود در پوست کمک کنند و همچنین می توانند سبوم اضافی را از بین ببرند. پزشک شما برای درمان آکنه های التهابی شما ممکن است یک آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی به همراه بنزوئیل پراکسید تجویز کند. 

نبض ها

نبض ها پر از چرک هستند. این برجستگی ها از پوست بیرون می آیند و معمولاً به رنگ قرمز هستند. آنها اغلب دارای سرهای زرد یا سفید در بالا هستند.

ندولها

این مدل از اکنه های التهابی  منافذ متورم تحریک بیشتری را تحمل می کنند و بزرگتر می شوند. و در عمق پایین تری نسب به دیگر اکنه ها هستند پس به طور معمول نمی توانید آنها را در خانه درمان کنید. برای درمان حتما باید به یک کلینیک پوست مراجعه نمایید

کیست

کیست ها می توانند در صورت گرفتگی منافذ با ترکیبی از باکتری ، سبوم و سلولهای مرده پوست ایجاد شوند. و در اعماق پوست به وجود می آیند  که با لمس این نوع از اکنه ها دچار درد میشوید.کیست بزرگترین شکل آکنه است و تشکیل آنها معمولاً ناشی از عفونت شدید است. این نوع آکنه همچنین به احتمال زیاد جای زخم دارد. ایزوترتینوئین (داروی که فقط باید توسط پزشک تجویز شود) معمولاً برای درمان کیست استفاده می شود. در موارد شدید ممکن است متخصص با جراحی کیست را از بین ببرد.


تخفیف پوست

هر نوع آکنه چقدر میتواند شدید باشد؟

جوش های سرسیاه و سرهای سفید خفیف ترین شکل های آکنه هستند. بعضی اوقات این داروها با داروهای موضعی OTC مانند تونرهای مبتنی بر اسید سالیسیلیک یا درمان لکه بنزوئیل پراکسید پاک می شوند. اگر توسط  داروهای OTC از بین نروند ، به راحتی با رتینوئیدهای موضعی درمان می شوند. 

کیست شدیدترین نوع آکنه است. برای از بین بردن آکنه های شدید باید به متخصص پوست مراجعه کنید. استفاده از روش های خانگی برای از بین بردن کسب باعث التهاب شدید تر و ایجاد جای زخم در پوست میشود.


به شما پیشنهاد میشود مقاله مربوط چه روش هایی برای درمان جوش صورت وجود دارد را مطالعه نمایید.

چه کاری در هنگام درمان آکنه باید انجام دهیم؟

این نکته مهم است که در مورد درمان آکنه صبر داشته باشید. در حالی که ممکن است خیلی سریع درمان بر روی شما اثر داشته باشد ، ممکن است شما برای چندین ماه بهبود گسترده ای نداشته باشید ، بنابراین باید در استفاده بیش از حد بسیاری از محصولات آکنه به طور همزمان احتیاط کنید که می تواند باعث خشکی پوست شود که در نتیجه منافذ پوست شما می تواند سبوم بیشتری ایجاد کند و سپس منجر به بروز آکنه بیشتر شود.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که چندین بیماری پوستی وجود دارد که باعث علائمی مشابه با آکنه می شود ، هر چند که کاملاً متفاوت هستند. این بیماری ها شامل موارد زیر می باشد :

فولیکولیت

به pilaris کراتوز

میلییا

روزاسه

هایپرپلازی سبزی

پس حتما به یک متخصص پوست مراجعه کرده تا بهترین روش درمان برای شما در نظر گرفته شود.


آخرین مطالب

اپلیکیشن موبایل

زندگی برات اسون تره با اپلیکیشن حامی گام

دانلود نسخه اندروید
نسخه 1.7
تمامی حقوق این سایت متعلق به حامی گام می باشد | طراحی و کدنویسی توسط حامی گام وب