آیا کمبود آهن در بدن باعث ریزش مو میشود؟

آیا کمبود آهن در بدن باعث ریزش مو میشود؟

نوشته شده توسط حامد مینایی در 1398-10-09 14:40:09

tyutututu tyu tyut ut yu

کم خونی  ناشی از کمبود آهن است که فرد در بدن خود آهن کافی ندارد یا بدن نمی تواند به درستی از آهن استفاده کند. در حالی که کم خونی شدید و کمبود آهن می تواند باعث علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی و درد قفسه سینه شود و یا در برخی از افراد نیز ممکن است باعث ریزش مو شود.در واقع آهن یک عنصر اساسی در آنزیمی به نام ریبونوکلئوتید ردوکتاز است که به رشد سلول کمک می کند و طبق  تحقیقاتی که انجام شده است ، سلولهای فولیکول مو به ویژه در کاهش سطح آهن حساس هستند و در صورت کم بودن ذخیره آهن قادر به رشد سلولهای جدید نیستند که ما در این مقاله خدمات درمانی در مورد پیوند بین کم خونی و ریزش مو ، و همچنین گزینه های درمانی برای هر یک را بررسی میکنیم اما باید توجه داشته باشید حتما برای درمان به یک پزشک متخصص و معبتر مراجعه کنید که در لیست مراکز حامی گام میتوانید بهترین پزشکان را مشاهده کنید همچنین شما میتوانید برای کاهش هزینه درمانی خود کارت تخفیف فاتح را تهیه نمایید


آیا کمبود آهن در بدن باعث ریزش مو میشود؟

علائم کم خونی و فقر آهن 

ناخن های شکننده

خستگی شدید یا کمبود انرژی

ضربان قلب سریع

پوست رنگ پریده

تنگی نفس

زبان درد

در حالی که ریزش مو یک علامت بارز کم خونی نیست ، ممکن است برخی از افراد آن را تجربه کنند.

اگر شما جز افرادی هستید که این علائم یا برخی از این علائم را دارید بهتر است حتما به یک پزشک متخصص برای درمان مراجعه کنید و همچنین شما با تهیه فاتح کارت میتوانید هزینه های درمانی خود را تا 50 درصد کاهش دهید. 


ریزش مو

کمبود  آهن و ریزش مو

اکثر تحقیقات انجام شده در زمینه  کم خونی و ریزش مو به ریزش مو در زنان می پردازد. ریزش مو با الگوی زنانه که به نام آلوپسی آندروژنتیک نیز شناخته می شود ، رایج ترین نوع ریزش مو در خانم ها است. الگوی ریزش مو در زنان  معمولاً به نازک شدن مو در قسمت میانی پوست سر اشاره دارد. افرادی که دارای این الگوی ریزش مو هستند ، ممکن است موهای نازک یا ریزش مو را نیز در خط مو در طول پیشانی خود داشته باشند.


طبق تحقیقات انجام شده  شواهد و مدارک کافی برای اطمینان اینکه آیا کم خونی و فقر آهن می تواند باعث ریزش مو در آقایان یا خانم ها شود وجود ندارد اما در مقابل برخی از تحقیقات نشان داده اند افرادی که ریزش مو را تجربه کرده اند کمبود آهن نیز داشته اند .با این حال ، کسانی که کمبود آهن دارند در صورت درمان آن میتوانند موهای خود را دوباره بدست بیاورند

درمان ریزش مو

پزشکان می توانند بسیاری از روش های درمانی را به افرادی که ریزش مو دارند ، توصیه کنند ، از جمله:

مینوکسیدیل: این دارو به عنوان یک محلول موضعی در دسترس است. این دارو به مو اجازه می دهد تا بیشتر در مرحله رشد بماند.

مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز: داروها به افزایش سطح آنزیم هایی که باعث رشد مو می شود کمک می کند.

روشهای جراحی: اگر سایر روشهای درمانی مؤثر نباشد ، جراحی مانند پیوند مو می تواند به ترمیم موهای فرد کمک کند.

پزشکان به طور مداوم در حال تحقیق در مورد تکنیک های جدید برای ترمیم رشد مو هستند. یک مثال ، درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است. این امر مستلزم جدا کردن پلاکت ها از نمونه خون فرد با استفاده از دستگاه تخصصی و سپس تزریق این پلاکت ها به مناطقی از پوست سر است که در اثر ریزش مو آسیب دیده است. پزشکان بر این باورند که پلاکت ها حاوی مقدار قابل توجهی از فاکتورهای رشد هستند که می تواند به تحریک رشد مو کمک کند. تحقیقات در یک مطالعه نشان داد که زنانی که تزریق PRP دریافت کرده اند ، بعد از 6 ماه با افزایش تراکم و ضخامت موهایشان رو برو شده اند. با این حال ، برای اثبات اثربخشی PRP باید مطالعات بیشتری انجام شود.


درمان کم خونی

روش های درمان کم خونی در بدن 

درمان کم خونی فقر آهن شامل موارد زیر است:

مکمل: پزشک ممکن است به فرد توصیه کند روزانه مکمل های آهن را مصرف کند فرد همیشه قبل از مصرف مکمل های آهن باید با پزشک خود صحبت کند زیرا می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.

تزریق آهن: پزشک ممکن است تزریق آهن را برای افزایش سریع تر آهن در بدن توصیه کند. افرادی که به شدت کم خونی دارند نیاز به تزریق آهن دارند. افرادی که نمی توانند آهن را به درستی جذب کنند ، مانند افراد مبتلا به بیماری کرون نیز نیاز به تزریق برای جذب آهن دارند.

تغییرات رژیم غذایی: مصرف بیشتر آهن در رژیم غذایی همچنین می تواند به افزایش سطح آهن در بدن کمک کند. غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، سبزیجات سبز برگ و حبوبات است. 


با این حال ، پزشکان می دانند که کمبود آهن می تواند در ریزش مو نقشی داشته باشد زیرا بسیاری از افرادی که ریزش مو را تجربه می کنند نسبت به افرادی که موهای خود را از دست نمی دهند دچار کمبود آهن نیز می باشند. با این حال ، بسیاری از روش های درمانی برای  مو در وجو دارند و  افرادی که  مبتلا به ریزش مو می باشند باید در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنند.

آخرین مطالب

اپلیکیشن موبایل

زندگی برات اسون تره با اپلیکیشن حامی گام

دانلود نسخه اندروید
نسخه 1.7
تمامی حقوق این سایت متعلق به حامی گام می باشد | طراحی و کدنویسی توسط حامی گام وب